Μέσι – Copa America 2024: Χωρίς τον Αργεντινό η ομάδα κόντρα στο Περού

Μέσι - Copa America 2024: Ο Αργεντινός σούπερ σταρ δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα

Ιούν 28, 2024 - 15:00
 0  6

Στα προημιτελικά του Copa America 2024 βρίσκεται από τη δεύτερη κιόλας αγωνιστική η εθνική Αργεντινής, που κέρδισε αρκετά εύκολα τον Καναδά αλλά δυσκολεύτηκε κόντρα στη Χιλή. Με 3-0 συνολικά τέρματα (2-0, 1-0) οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ξεκίνησαν ιδανικά τη διοργάνωση που διεκδικούν για δεύτερη σερί φορά και τώρα είναι ώρα για να κάνουν διαχείριση.

Στο πλαίσιο αυτό θα μείνει εκτός από το τελευταίο ματς του Α’ ομίλου κόντρα στο Περού και ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος δεν υπάρχει λόγος να καταπονηθεί περαιτέρω. Αντίπαλος της «αλμπισελέστε» στα προημιτελικά θα είναι μία εκ των Εκουαδόρ και Μεξικό, με την πρώτη να έχει για την ώρα το προβάδισμα στη δεύτερη θέση του Β’ ομίλου.

Πανεύκολα στα προημιτελικά η Αργεντινή

Με ορεξάτο αλλά όχι και σκόρερ τον Λιονέλ Μέσι, η εθνική Αργεντινής πήρε ένα αρκετά εύκολο τρίποντο κόντρα στη σκληροτράχηλη Χιλή με σκορ 1-0 χάρη σε ακόμη ένα τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες και πέρασε στη φάση των «8» του Copa America που διεξάγεται στις ΗΠΑ. Μόλις δύο λεπτά πριν το φινάλε (88′) το γκολ του επιθετικού της Ίντερ, ο οποίος βρήκε το βάθος της εστίας στο ίδιο χρονικό σημείο συγκριτικά με το ματς κόντρα στον Καναδά και λύτρωσε την «αλμπισελέστε», που είχε δοκάρι με τον Μέσι, αρκετές καλές ευκαιρίες και έναν Ντίμπου Μαρτίνες που ό,τι πήγαινε μέσα, το ‘βγαζε.

Χλιαρό το πρώτο μέρος, φουλ στη δράση το δεύτερο ημίχρονο, όσο εύκολα θα μπορούσε να είναι 1-1 άλλο τόσο θα μπορούσε να λήξει 2-0, με τον Μαρτίνες να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο φινάλε μετά από αλτρουιστική πάσα του Άνχελ Ντι Μαρία. Στο άλλο ματς του ομίλου, το Περού – Καναδάς, ο Ζόναταν Ντέιβιντ ήταν ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ένα τέταρτο πριν το φινάλε για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 1-0. Με το γκολ του στράικερ της Λιλ οι Καναδοί ξεπέρασαν, έτσι, το εμπόδιο των Περουβιανών (που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 59′) και την τελευταία αγωνιστική απλώς δεν πρέπει να ηττηθούν από τη Χιλή για να την αφήσουν στην 3η θέση και να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο ίδιο ματς υπήρξε και κατάρρευση του βοηθού διαιτητή, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.