Σλοβακία – Ουκρανία 1 – 2 Euro 2024: Σαπαρένκο και Γιάρεμτσουκ «υπέγραψαν» την ανατροπή

Σλοβακία - Ουκρανία 1 - 2 Euro 2024: Το ματς

Ιούν 21, 2024 - 19:00
 0  5

«Βροντοφώναξε» πως είναι ακόμα εδώ η Ουκρανία, ζωντανή για τα νοκ-άουτ του EURO 2024! Μετά τη ρουμάνικη «σφαλιάρα» στην πρεμιέρα, η ομάδα του Ρεμπρόφ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Σλοβακία στο ημίχρονο και στο χείλος του γκρεμού όσον αφορά τις ελπίδες της για συνέχεια στη διοργάνωση, όμως προτάσσοντας την ποιότητά της, βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι και με highlight την γκολάρα νίκης του Γιάρεμτσουκ στο 80΄ να πάρει ένα τρίποντο (2-1) που λειτούργησε σαν γερή δόση οξυγόνου για τα νοκ-άουτ. Έχασε την ευκαιρία να αγκαλιάσει τους «16» η Σλοβακία που εξακολουθεί να ελπίζει σε ένα από τα δύο εισιτήρια ενός ομίλου που υπόσχεται να πάρει φωτιά! Με deja vu… άρχισε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Κι αυτό γιατί οι Σλοβάκοι, όπως με το Βέλγιο, άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία και οι Ουκρανοί, όπως με τη Ρουμανία, δέχθηκαν γκολ στην πρώτη καλή στιγμή του αντιπάλου τους.

Μόλις στο 11′ ο Χαράσλιν έκανε τη σέντρα από τη αριστερά, η ουκρανική άμυνα και ο Τρούμπιν αντέδρασαν άσχημα και ο Σρανζ με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο επιθετικός της Σλάβια Πράγας είχε προειδοποιήσει και ένα λεπτό νωρίτερα και εν τέλει μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο τέρμα του στο EURO 2024, αφού είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα με το Βέλγιο. Σταδιακά πάντως, οι Ουκρανοί βελτιώθηκαν αισθητά και φλέρταραν με την ισοφάριση. Στο 28′ ο Ντόβμπικ έκανε φοβερή ενέργεια μέσα στην περιοχή, όμως ο Πέκαρικ με σωτήριο τάκλιν σταμάτησε το πλασέ του. Έξι λεπτά μετά, ήταν το δοκάρι που έσωσε τη Σλοβακία, αφού ο Τίμτσουκ στάθηκε άτυχος στο διαγώνιο σουτ του μέσα από την περιοχή, ενώ κάποια δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Γιαρμολένκο δεν πρόλαβε για… εκατοστά να εκτελέσει μέσα από την περιοχή.

Η ανατροπή

Ό,τι δεν βρήκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ουκρανία όμως, το βρήκε στην αρχή του δεύτερου. Στο 54′ ξεχύθηκε εξαιρετικά στην κόντρα, ο Ζιντσένκο γύρισε την μπάλα από τα αριστερά και ο Σαπαρένκο ανενόχλητος από την καρδιά της περιοχής εκτέλεσε με άψογο πλασέ τον Ντουμπράφκα για τη δίκαιη ισοφάριση. Το γκολ χάρισε φτερά στα πόδια των Ουκρανών που περιόρισαν πολύ τη Σλοβακία και επέμειναν για την ανατροπή. Στο 74′ το σουτ του Μούντρικ από δύσκολη γωνία σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού, όμως έξι λεπτά αργότερα το πείσμα της ομάδας του Ρεμπρόφ ανταμείφθηκε. Στο 80′, ο Γιάρεμτσουκ «κόλλησε» μαγικά την μπάλα στο κουντεπιέ του μετά τη βαθιά μπαλιά του Σαπαρένκο και με φοβερό τσιμπηματάκι αμέσως μετά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.