Σερβία – Αγγλία: Με το δεξί οι “3 δράκοι”

Σερβία - Αγγλία: Την διαφορά έκανε ο Μπέλιγχαμ

Ιούν 17, 2024 - 10:00
 0  6
Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου
Τελειόφοιτος Sport Management

Χθες (16/6) Σερβία και Αγγλία αγωνίστηκαν για την 1η αγωνιστική του Euro 2024 στο Βέλτινς Αρένα για το 3ο γκρουπ. Οι Άγγλοι παρόλο που δυσκολεύτηκαν νίκησαν με σκορ 1-0 παίρνοντας τους 3 βαθμούς και την πρωτιά του ομίλου.

Στις 20/6 η Δανία θα παίξει με την Αγγλία και η Σλοβενία με τη Σερβία.

Ο αγώνας

Το ματς είχε ελάχιστες καλές στιγμές και καθόλου ρυθμό, με τα τρία λιοντάρια να έχουν ωστόσο καλύτερη εικόνα στο πρώτο μέρος και να επιβραβεύονται με το γκολ του ηγέτη της Ρεάλ, για να κάνουν ουσιαστικά διαχείριση σε όλο το δεύτερο μέρος και αποκτούν αβαντάζ για την πρόκριση στους “16”.

Ο ρυθμός του αγώνα σε αυτό το διάστημα ήταν υποτονικός και έτσι οι τελικές μπροστά στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού (2 για την Σερβία, 3 για την Αγγλία), με τα “τρία λιοντάρια” να καθοδηγούνται ωστόσο από τους σούπερ δραστήριους Μπέλιγχαμ και Σακά και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ.

Το 1-0

Αυτό έγινε νωρίς, στο 13ο λεπτό, από μεταξύ τους συνεργασία, με τον Σακά να διεμβολίζει την σερβική άμυνα από τα δεξιά και να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον “πανταχού παρών” Μπέλιγχαμ να εκτελεί με κεφαλιά τον Ραΐκοβιτς και να γράφει το 1-0, για να γίνει ο πρώτος Άγγλος που σκοράρει σε τελική φάση Μουντιάλ και Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος αγωνιζόμενος σε σύλλογο εκτός Νησιού.

Η μοναδική φορά στο πρώτο μέρος που η Σερβία έκανε τους Άγγλους να νιώσουν την απειλή της ήταν στο 20′, με το δυνατό σουτ του Μίτροβιτς να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πίκφορντ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να έχουν ακόμη μία καλή στιγμή στο 25′, με την εφόρμηση του Γουόκερ και το πλασέ του που δεν βρήκε στόχο.

2ο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μετά από ένα 45λεπτο που η μοναδική εύστοχη τελική βρήκε δίχτυα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους να βρίσκει τους Σέρβους να έχουν εκείνοι τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά να αδυνατούν να βρουν κάποια καθαρή ευκαιρία για να αγχώσουν τους αντιπάλους τους.

Στο 61ο λεπτό ο Στοΐκοβιτς αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα του, με τους Γιόβιτς και Τάντιτς να παίρνουν τη θέση των Λούκιτς και Μίτροβιτς, με τους Σέρβους να κερδίζουν και άλλα μέτρα στο γήπεδο και τους Άγγλους να μοιάζουν ένα κλικ πιο κάτω σε ένταση, σε σχέση με την εικόνα σιγουριάς και αυτοπεποίθησης που έβγαλαν στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 77ο λεπτό, με τον Χάρι Κέιν να αγγίζει το 2-0 αλλά να βλέπει τον Ραΐκοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς (με τη συνδρομή του οριζόντιου δοκαριού) την καρφωτή κεφαλιά του, με την Σερβία να απειλεί από την πλευρά της στο 82′, με το δυνατό σουτ του Βλάχοβιτς εκτός περιοχής που απέκρουσε σε κόρνερ ο Πίκφορντ.

Στην τελική ευθεία η εικόνα δεν άλλαξε, με την Σερβία να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση αλλά την Αγγλία να διαχειρίζεται πολύ καλά το υπέρ της προβάδισμα και να κρατάει το 1-0, για να πάρει ένα χρυσό τρίποντο με φόντο τα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.